Czym należy się kierować podczas zakupu laptopa?

Autor: Marjian

Wielu ludzi pyta mnie jakiego laptopa wybrać. Ma być duży czy mały, jakiej marki oraz jakie procesory są najlepsze? Otóż najpierw musisz zadać sobie pytanie do czego będziesz używał tego komputera- będzie to typowy notebook do gier,  prac biurowych czy może potrzebujesz laptopa na wyjazdy służbowe, by mieć kontakt z światem podczas nieobecności firmie?

Obecnie najbardziej niezawodne i najczęściej wybierane marki na rynku to Asus oraz Toshiba. HP, Lenovo, Sony są to firmy gdzie, według mnie, przepłacamy za markę i otrzymujemy „w zamian” mało przydatne gadżety, np. czytnik linii papilarnych lub klatki na dyski i inne, które przeciętnemu użytkownikowi są zupełnie zbędne. Jednymi z najtańszych marek komputerów przenośnych jest Acer, MSI, Compal. Testowałem niejednego Acer’a i niezbyt przypadł mi do gustu pod względem jakości i niezawodności tego sprzętu, ale każdy jest inny i ma swoje własne wymagania. 

Jeżeli potrzebujesz komputera do gier, od razu muszę Ci powiedzieć, że mimo wysokiej technologii i superszybkiego sprzętu obecnie dostępnego, laptopy nie nadają się do tego. Mają zbyt delikatne klawiatury, matryce maksymalnie do 22 cali, w dodatku przepłacamy. Kupując taki komputer w cenie prawie 3 000zł, możemy mieć stacjonarny za tą samą cenę i o lepszych osiągach niż laptop. Myślisz pewnie- „Co z tego że przepłacę? Mam przenośną maszynę, mogę jej używać gdzie chcę!” Zgadzam się, jednak baterie w tego typu komputerach podczas gry wyczerpują się w ciągu godziny, gdzie całkowita długość jego działania na baterii to maksymalnie 2,5h. Jednak jeżeli jesteś zdecydowany, by kupić laptopa do gier, polecam markę Alienware. Jest to seria laptopów dla graczy wydana przez firmę Dell i są to obecnie jedne z najsilniejszych (i najdroższych) laptopów na rynku.

Przy wyborze laptopa dla gracza musisz zwrócić uwagę na to jaką kartę graficzną dany komputer posiada. Wyróżniamy dwa rodzaje kart graficznych- zintegrowana i dedykowana.

W przypadku zintegrowanego modułu graficznego nie mamy dużych możliwości, ponieważ zintegrowane układy zintegrowany nie posiadają własnego GPU(procesora graficznego), swoją moc biorą z głównego procesora. Ponadto nie posiadają też własnej pamięci operacyjnej. Zatem pożyczają ją z głównej pamięci RAM komputera. Zintegrowane grafiki nie obsługują wielu, potrzebnych obecnie do większości gier, modułów graficznych takich jak np. Pixel Shader czy też T&L (z ang. Transform and Lightning – transformacja i oświetlenie), przez co wydajność w grach jest o wiele niższa lub aplikacje w ogóle się nie uruchamiają. Kolejnym minusem jest to, iż zintegrowanego układu graficznego nie można wymienić. Jest na stałe umieszczony w komputerze.

Dedykowany układ graficzny jest kompletną odwrotnością układu zintegrowanego. Posiada własne GPU, pamięć, która nie jest współdzielona z pamięcią RAM komputera, wszystkie potrzebne moduły graficzne. Poza tym dedykowaną kartę grafiki możemy wymienić na inną kiedy tylko chcemy.

Kolejnym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest procesor. Obecnie na rynku można spotkać się z dwoma wiodącymi markami procesorów mobilnych- te od firmy AMD, czyli Athlon, Sempron, Turion, Phenom oraz od przodującej obecnie, marki Intel, czyli Pentium Dual-Core, Core 2 Duo, Core 2 Quad, Core i3, Core i5, Core i7.

Najnowszym procesorem dla notebooków wyprodukowanym przez AMD jest Phenom II, który posiada cztery rdzenie (im więcej rdzeni w procesorze tym lepiej), natomiast najnowszym procesorem Intel’a jest Core i7, który posiada aż osiem rdzeni! Osobiście przyzwyczajony jestem do pracy na procesorach Intel’a, dlatego też wybieram zawsze procesory tej właśnie marki, chociaż są droższe.

Wybór procesora oraz karty graficznej to dwa najważniejsze parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę. Jednak warto też przyjrzeć się jakie wejścia będzie posiadał twój komputer. Jeżeli ma być to laptop typowo do domu, na pewno długo nie będziesz się męczył na małym ekranie i zapragniesz posiadać większy. Dlatego najlepiej  jest kupić taki, który posiada wyjście HDMI. W przypadku kiedy chcesz podpiąć swój komputer do telewizora nie musisz podłączać dwóch przewodów, a wystarczy jeden, który przez port HDMI przesyła zarówno dźwięk jak i obraz. Kolejnymi bardzo ważnymi wejściami w Twoim notebooku są porty USB. Ilość portów w notebookach jest w większości taka sama (ok. 3-4). Porty USB wyróżniają się wersją- im nowsza wersja, tym szybsze przesyłanie danych. Na dzień dzisiejszy najnowszą wersją portu USB jest port USB 3.0, który umożliwia prędkość przesyłania danych do 4.8Gbit/s. Dodatkowo każdy przenośny komputer obowiązkowo musi posiadać wbudowany czytnik kart pamięci.

Skoro zacząłem już pisać o napędach to sprawa jest prosta- im szybszy tym lepszy, im więcej rodzajów płyt jest w stanie wypalić tym lepiej. Najnowsze napędy mają możliwość wypalania płyt Blu-Ray(tzw. BD-ROM’y), czyli płyt o największej gęstości zapisu. Są w stanie pomieścić najwięcej danych, bo aż 200GB, a już niedługo nawet do 400GB danych!

Opisałem już wiele kwestii, a nic na temat pozostałych podzespołów jak dysk twardy czy pamięć operacyjna RAM. Nie wspominałem o nich celowo. Są to rzeczy, które można bardzo łatwo wymienić, dołożyć lub ulepszyć.

dysk twardy można wymienić z łatwością na inny. Obecnie płyty główne raczej nie posiadają ograniczeń co do obsługi pojemności dysków, należy tylko wiedzieć jaki interfejs posiada nasz laptop. Teraz wszystkie pracują na Interfejsie SATA. Dawniej istniał  tylko interfejs IDE/ATA, w tej chwili nie stosuje się go, gdyż jest zbyt wolny.

Kolejną rzeczą jest pamięć operacyjna RAM. Na obecną chwilę najnowszym typem pamięci RAM jest DDR3. Jeżeli zdecydujesz się na wymianę musisz pamiętać, aby nie mieszać ze sobą różnych kości(np. kość o wyższym taktowaniu z kością o niższym). Jest to wysoce niezalecane, ponieważ taki zabieg może jeszcze bardziej spowolnić pracę komputera! Przed zakupem laptopa najlepiej upewnij się jaka pamięć jest w nim obecnie zainstalowana oraz ile pamięci możesz jeszcze dołożyć. Informacje te znajdziesz na oficjalnej stronie producenta, w dołączonej do sprzętu dokumentacji lub dowiesz się, instalując program diagnostyczny (jakim jest np. Everest).

Dodatkowo bardzo ważną rzeczą jest łączność z siecią. Każdy współczesny laptop posiada kartę sieciową FastEthernet lub GigabitEthernet oraz standardowy modem telefoniczny. Poza tymi dwoma urządzeniami musi być wyposażony w kartę bezprzewodową WiFi, która umożliwi Ci w łatwy sposób podpiąć się do sieci. Użytecznym jest też wbudowany moduł Bluetooth, który ułatwi Ci łatwą komunikację z innymi urządzeniami mobilnymi, takimi jak np. telefon komórkowy, nawigacja, czy też niektóre bezprzewodowe myszki komputerowe, które wykorzystują Bluetooth. Zaoszczędzi to przynajmniej jeden dodatkowy port USB w naszym notebooku. Oprócz wymienionych tu przeze mnie portów są też inne, o których na razie nie będę pisał.

Kolejnym czynnikiem, który może wydawać się mało ważny jest wygląd, czyli obudowa, tzw. kadłubek i matryca laptopa.  Producenci prześcigają się w stylizacji i ozdobie swoich komputerów, tak aby ich sprzęt przyciągnął jak największą ilość klientów. Jednak nie wszystkie obudowy są tak wygodne w użytkowaniu jak mogłoby się wydawać. Matowe obudowy prezentują się wizualnie nieco gorzej od tych gładkich, błyszczących, ale posiadają dużą zaletę. Mianowicie nie pozostawiają tłustych śladów na obudowie, które wyglądają bardzo nieestetycznie, w dodatku trudno je później zetrzeć i kadłubki te są bardziej odporne na zarysowania. Niestety tych zalet nie można przypisać obudowom błyszczącym, które np. Toshiba stosuje do większości swoich notebooków. Kadłubki te szybko się rysują i pozostawiają tłuste ślady, jeżeli zamierzasz swojego laptopa używać typowo jako komputer przenośny, a nie jako stacja robocza w swoim domu, stanowczo odradzam Ci wybór laptopa z taką obudową. Takie obudowy bardziej nadają się dla kobiet. Ponadto obudowy błyszczące są dość niewygodne przy długiej pracy na klawiaturze- podczas pisania dłonie pocą się i zaczynają ześlizgiwać z komputera. Warto jednak przyjrzeć się najnowszym modelom (widziałem też egzemplarze notebooków, gdzie kadłubek był błyszczący, a mimo to na obudowie nie pozostawały żadne ślady oraz trudniej było uszkodzić taką obudowę poprzez zarysowanie jej). komputery z wyższej półki wykonane są  z bardziej wytrzymalszych i odporniejszych materiałów, dlatego warto na nie też zwrócić uwagę.

Przejdę teraz do omówienia wyboru matrycy, czyli ekranu Twojego komputera przenośnego. Wyróżniamy dwa rodzaje matryc, podobnie jak w przypadku obudowy: błyszczące oraz matowe. Błyszcząca matryca, chodź wszystko lepiej na niej widać, to jednak nie do końca jest tak wygodna w użytkowaniu jak matowa. Matryca błyszcząca odbija światło. W niektórych przypadkach, gdy oświetlenie nieodpowiednio pada na ekran, użytkownik nie jest w stanie nic zobaczyć, nie mówiąc już o pracy przy takim ekranie. Poza tym matryca błyszcząca szybciej się brudzi oraz łatwo na niej zostawić tłuste ślady palców, które później trudniej jest usunąć. Matryca matowa, chodź już znacznie rzadziej spotykana, jest według mnie bardziej wygodna z racji, że nie odbija tak bardzo światła i trudniej na niej zostawić ślady, a w przypadku zarysowań ekranu, rysy nie są aż tak widoczne. Przedstawiłem Ci na co zwrócić uwagę, od strony zewnętrznego wykonania, przy wyborze laptopa,. Jednak tak jak już wyżej wspominałem, wybór należy do Ciebie a każdy ma swój gust.

Jeżeli natomiast potrzebujesz mały, lekki komputer, który służył Ci będzie w podróży jako punkt dostępowy do Internetu oraz poczty, ewentualnie do obejrzenia jakiegoś filmu, polecam Netbooki. Są to małe, mobilne komputery, które mają o połowę niższe osiągi od zwykłych laptopów i są przeznaczone typowo do przeglądania dokumentów elektronicznych i surfowania w sieci. Do netbooków zaliczają się wszystkie laptopy o przekątnej ekranu nie większej niż 14 cali. Jeżeli chodzi o wybór procesorów to na rynku dostępne są tylko modele procesorów, które dostarcza Intel i są to procesory z serii Atom. Ich moc wacha się od 1,2Ghz do 2Ghz. Dużym atutem netbooków jest długi czas pracy na baterii. Przeciętny netbook pracuje na baterii do pięć godzin, ale są też modele, które pracują nawet do dwunastu! Należy zwracać uwagę na pojemność baterii oraz ile posiada komór z ogniwami. Pojemność baterii mierzy się w mili-Ampero-godzinach (mAh). Im większa pojemność baterii, tym dłużej nasz komputer będzie mógł na niej pracować bez ładowania. Pomijając te parametry, o których była mowa w poprzednich akapitach, bateria jest to jeden z głównych kryteriów, którymi należy się kierować podczas wyboru netbooka.

Kolejną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę jest to, czy Twój netbook posiada rozbudowane możliwości łączności. Oznacza to czy netbook, oprócz podstawowych rzeczy takich jak karta wifi oraz karta Ethernetowi, posiada też moduł bluetooth i wbudowany modem GSM.

Obecnie tylko niektóre modele posiadają wbudowany modem GSM. W większości przypadków trzeba dokupywać modem GSM i za każdym razem gdy tylko chcemy się podpiąć do Internetu podłączać go komputera, co skutkuje zajęciem cennych portów USB, których w netbooku są tylko 3, a czasem i mniej. Musisz pamiętać też że niewielki rozmiar netbooków nie pozwala zainstalować w nich napędów do odtwarzania oraz nagrywania płyt CD. Dane można wprowadzać jedynie za pomocą pendrive’a lub karty pamięci.

Oprócz podanych tu parametrów oraz porad, pamiętaj że każda marka laptopa wyróżnia się na rynku i warto analizować wszystkie wady i zalety komputera oferowanego w sklepie.

Udostępnij:
 

Napisz komentarz